Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
офіційний веб-сайт
[повернутись]

Дата розміщення на сайті: 02.11.2016
Дата оновлення: 10.02.2020

Історична довідка

 

26 листопада 2016 року набрав чинності Закон України від 22.09.2016 № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Зазначений Закон був оприлюднений в газеті «Голос України», за № 225 від 25.11.2016. Цей Закон визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП, Регулятор), її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

 

Регулювання енергетики започатковане в Україні в грудні 1994 року, коли Указом Президента України була утворено незалежний позавідомчий  постійно діючий державний орган - Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ). Це був третій в Європі орган регулювання енергетики після британського регулятора OFFER (1989 р.) та угорського HEO (вересень 1994 р.). У 1997 році повноваження НКРЕ були поширені на нафтогазовий сектор.

 

В 2000 р. НКРЕ було визначено центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, підконтрольним і підзвітним Президентові України, а в 2011 р. – державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітному Верховній Раді України.

 

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (Нацкомпослуг), утворена в 2011 р. У серпні 2014 р. НКРЕ та Нацкомпослуг ліквідовано, їх функції були покладено на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, згідно з Указом Президента України від 27 серпня 2014 року № 694/2014.

 

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

 

До складу НКРЕКП входять сім членів, у тому числі Голова. Призначення на посаду члена Регулятора здійснюється за результатами відкритого конкурсного відбору на зайняття цієї посади. Організацію та проведення конкурсного відбору здійснює Конкурсна комісія з добору кандидатів на посади членів НКРЕКП, що утворюється і діє відповідно до Закону України про НКРЕКП. Голова Регулятора обирається членами НКРЕКП шляхом таємного голосування.

 

Діяльність НКРЕКП забезпечує центральний апарат та її територіальні органи.

[повернутись]