UA
EN
(044) 204 70 72
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У
СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ (НКРЕКП, Регулятор)
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ

 

 Реєстрація нового користувачаX  Реєстрація нового користувача
Введіть реєстраційні дані


Логін (мінімум 3 символи)**:Пароль (мінімум 6 символів)**:Підтвердження пароля*:Контрольне запитання*:Відповідь на запитання*:Прізвище Ім'я По-батькові*:E-mail*:Факс:Телефон:Введіть символи, зображені на малюнку:
 
 
* відмічені поля обов'язкові для заповнювання
** логін та пароль повинні містити тільки латинські символи та(або) цифри


 Теплова енергія та гаряче водопостачання
Головна сторінка  /  Теплова енергія та гаряче водопостачання  /  Питання – відповіді  /  Заявника цікавить чому різний розмір тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води в місті Черкаси, а саме для ПРАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО» (ТЕЦ) та КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» (за договорами про надання комунальних послуг, укладеними до 01 травня 2019 року)версія для друку


Дата розміщення на сайті: 18.03.20190

 

Заявника цікавить чому різний розмір тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води в місті Черкаси, а саме для ПРАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО» (ТЕЦ) та КПТМ «Черкаситеплокомуненерго».

 

Відповідь:


Встановлення економічно обґрунтованих тарифів на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води на рівні, який покриває всі витрати в собівартості цих послуг, є вимогою чинного законодавства, зокрема статті 10 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та статті 20 Закону України «Про теплопостачання», якими визначено, що тарифи на комунальні послуги суб’єктів природних монополій та суб’єктів господарювання на суміжних ринках повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих планованих витрат на їх виробництво з урахуванням планованого прибутку. Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається.

 

Механізм формування тарифів на теплову енергію, послуги централізованого опалення і централізованого постачання гарячої води визначено Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженим постановою НКРЕКП від 24.03.2016 № 377 (далі - Порядок). Згідно з цим Порядком, формування тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії здійснюється ліцензіатами самостійно відповідно до річних планів виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, техніко-економічних розрахунків, кошторисів, а також витрат і втрат, визначених відповідно до інших встановлених уповноваженим органом методик (порядків), з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у планованому періоді, та встановлюються з додержанням Процедури встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, затвердженою постановою НКРЕКП від 31.03.2016 № 528, та Процедури встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, затвердженої постановою НКРЕКП від 31.03.2016 № 529 відповідно (далі - Процедури).

 

Разом з тим інформуємо, що специфіка діяльності підприємств, що забезпечують комунальними послугами споживачів різних регіонів (або різних підприємств одного регіону), базується на різних чинниках, які об’єктивно впливають на фінансові результати діяльності цих підприємств та рівень тарифів.

 

Різний рівень тарифів підприємств сфери теплопостачання значною мірою залежить від особливостей діяльності у цій сфері, зокрема:

- від джерел теплопостачання (віддаленості від споживачів, типу та стану теплогенеруючого обладнання, тощо);

- обсягів реалізації теплової енергії та надання послуг;

- кількості споживачів, які обслуговуються;

- стану основних фондів, розгалуженості комунікацій та інших факторів, які впливають на величину собівартості тарифів.

 

Одними з основних чинників, що спричиняють суттєву відмінність (різницю) у рівнях тарифів, є, як правило, використання різних енергоносіїв та джерел теплової енергії.

 

Таким чином, технологічні особливості виробничого процесу кожного окремого ліцензіата (штатної чисельності працівників, вартості основних засобів, їх зносу тощо), різновид паливно-енергетичних ресурсів, які використовуються при виробництві теплової енергії, та ціни на них, обумовлюють різну економічно обґрунтовану собівартість теплової енергії для кожного окремого суб’єкта господарювання.

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2018 року № 867 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» ціна природного газу розрахована виходячи із середньої арифметичної ціни продажу/постачання природного газу НАК «Нафтогаз України» для промислових споживачів, за умови попередньої оплати до періоду поставки газу, що  діяла з 1 липня 2018 року по 30 вересня 2018 року, яка складала 8981 грн за 1000 куб. метрів та з урахуванням коефіцієнту дисконту для розрахунку ціни природного газу з 1 листопада 2018 року  0,6943 (для  розрахунку ціни природного газу з 1 травня 2019 року коефіцієнт дисконту – 0,8).

 

З урахуванням тарифів на транспортування та розподіл природного газу ціна природного газу виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів з 1 листопада 2018 року  становить 6968,21 грн за 1000 куб. метрів (без ПДВ).

 

При цьому варто зауважити, що найвагомішою складовою структури тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води є вартість теплової енергії. В свою чергу розмір тарифів на теплову енергію напряму залежить від вартості енергоносіїв, зокрема від ціни природного газу. На сьогодні, питома вага витрат на паливо (природний газ), покупну теплову енергію, собівартість виробництва теплової енергії власними ТЕЦ, ТЕС, КГУ у структурі середньозваженого тарифу на теплову енергію для потреб населення складає більше 86%, а частка вартості теплової енергії у структурі собівартості послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води для населення складає, відповідно, близько 99 % та 89%.

 

ПРАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО» звернулось до НКРЕКП із заявами від 13.11.2018 № 1188/1 та від 13.11.2018 № 1188/2 та відповідними комплектами документів щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання за категоріями споживачів та послуги з централізованого опалення і централізованого постачання гарячої води згідно вимог Порядку та Процедури.

 

Водночас зазначаємо, що постановою НКРЕКП від 10 грудня 2018 року № 1698 для ПРАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО», що здійснює виробництво електричної та  теплової енергії на Черкаській ТЕЦ, було встановлено тарифи на виробництво теплової енергії за категоріями споживачів на 2019 рік. Відповідно до зазначеної постанови тариф на виробництво теплової енергії, який є складовою тарифу на теплову енергію для потреб населення з 01.01.2019 складає 817,13 грн за 1 Гкал (без ПДВ). Зростання у порівнянні з відповідним тарифом на 2018 рік складає 13,6 %. Основними факторами, що вплинули на збільшення тарифу, є зростання ціни на паливо (вугілля на 11,8%, природний газ на 22,8%) та зростання витрат на оплату праці на 28,5%. Структура палива у розрахунках тарифів на виробництво теплової енергії для ПРАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО» на 2019 рік становить 82,4% вугілля та 17,6% газу.

 

Дотримуючись визначених чинним законодавством принципів державної регуляторної політики, відкритості, прозорості, гласності, врахування громадської думки, відкритості для фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань та доступності процесу державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НКРЕКП постановою від 30.06.2017 № 866 затверджено Порядок проведення відкритого обговорення проектів рішень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – Порядок № 866), який визначає, що до винесення питання щодо встановлення цін (тарифів)/змін до них на відкрите обговорення НКРЕКП ліцензіат має провести відкрите обговорення (відкрите слухання) на місцях питання щодо необхідності встановлення цін (тарифів)/змін до них із залученням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (якщо проект рішення стосується розвитку окремого регіону та/або територіальної громади) за процедурою, наведеною у цьому Порядку,  якщо інше не передбачено законодавством.

 

На виконання вимог Порядку № 866 ПРАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО» 12.11.2018 року за участі заступника міського голови міста Черкаси з питань діяльності виконавчих органів ради Бордунос Л. І., представників підприємства, інших зацікавлених осіб та мешканців міста були проведені відкриті обговорення (відкриті слухання) питання щодо встановлення тарифів на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за категоріями споживачів.

 

Результати відкритих обговорень (відкритих слухань) оформлені протоколом, який оприлюднено ПРАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО» на своєму офіційному веб-сайті та надано до НКРЕКП. З протоколу випливає, що представники підприємства надали ґрунтовні та детальні пояснення щодо формування тарифів на теплову енергію і послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, необхідності зміни тарифів, факторів, які вплинули на величину тарифів.

 

За результатами розгляду наданих ПРАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО» матеріалів, на засіданні НКРЕКП, яке проводилось у формі відкритого слухання 27.11.2018, зокрема, схвалено проекти постанов НКРЕКП «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для потреб населення ПРАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО», «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ПРАТ «ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО», яке є виконавцем цих послуг.

 

На виконання вимог Порядку № 866, 07.12.2018 було проведено відкрите обговорення (відкрите слухання) проектів постанов про встановлення тарифів, за результатами якого було складено протокол, в якому було надано ґрунтовні та детальні пояснення щодо формування тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, необхідності їх зміни, факторів, які вплинули на величину тарифів, а також надано відповіді на запитання присутніх.

 

За результатами розгляду наданих матеріалів, на засіданні НКРЕКП, яке проводилось у формі відкритого слухання 11.12.2018, було прийнято постанову НКРЕКП № 1811 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню «ПРИВАТНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ ЧЕРКАСЬКЕ ХІМВОЛОКНО», яке є виконавцем цих послуг», якою встановлено тарифи: 

 

- з централізованого опалення:

 

для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 1423,76 грн/Гкал, з урахуванням податку на додану вартість (у тому числі: паливна складова - 1030,49 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 393,27 грн/Гкал),

 

для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 35,64 грн за 1 кв. м за місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення, з урахуванням податку на додану вартість (у тому числі: паливна складова - 25,79 грн за 1 кв. м; решта витрат, крім паливної складової - 9,84 грн за 1 кв. м);

 

- на послугу з централізованого постачання гарячої води:

 

за умови підключення рушникосушильників до систем централізованого постачання гарячої води – 85,05 грн за 1 куб. м, з урахуванням податку на додану вартість (у тому числі: паливна складова – 55,26 грн за 1 куб. м; решта витрат, крім паливної складової – 29,78 грн за 1 куб. м),

 

за відсутності рушникосушильників – 78,61 грн за 1 куб. м, з урахуванням податку на додану вартість (у тому числі: паливна складова – 50,60 грн за 1 куб. м; решта витрат, крім паливної складової – 28,00 грн за 1 куб. м).

 

Водночас повідомляємо, що 08 листопада 2018 року КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» за участі заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Черкаської міської ради Волошина І.В. було проведено відкрите обговорення (відкрите слухання) питань щодо перегляду тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за категоріями споживачів.

 

Результати відкритого обговорення (відкритого слухання) оформлено протоколом, який КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» оприлюднено на своєму офіційному веб-сайті, який разом із заявами та відповідними розрахунковими матеріалами щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за категоріями споживачів шляхом коригування окремих складових структури тарифів, а саме: витрат на паливо, собівартості теплової енергії власних когенераційних установок та покупної теплової енергії, відповідно до Порядку та Процедури надано до НКРЕКП.

 

На засіданні НКРЕКП, що проходило у формі відкритого слухання 27.11.2018, було схвалено проекти постанов НКРЕКП щодо встановлення для  ліцензіатів НКРЕКП, зокрема КПТМ «Черкаситеплокомуненерго», тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання за категоріями споживачів та оприлюднено їх на офіційному веб-сайті НКРЕКП.

 

Після закінчення терміну надання пропозицій та зауважень до проектів схвалених постанов, на виконання вимог Порядку № 866 за місцем надання послуг 07.12.2018 ліцензіатом КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» за участі заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Черкаської міської ради  Коломоєць І.А було проведено відкрите обговорення (відкрите слухання) проектів рішень НКРЕКП щодо встановлення тарифів на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за категоріями споживачів.

 

На засіданні НКРЕКП, що проходило у формі відкритого слухання, 11.12.2018 прийнято постанови щодо встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за категоріями споживачів ліцензіатам НКРЕКП, зокрема, щодо  КПТМ «Черкасиеплокомуненерго» прийнято постанову НКРЕКП від 11.12.2018 № 1813 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ ТЕПЛОВИХ МЕРЕЖ «ЧЕРКАСИТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ», яке є виконавцем цих послуг» (набула чинності 01.01.2019) відповідно до якої встановлено тарифи:

 

- з централізованого опалення:

 

для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії - 1606,05 грн/Гкал, з урахуванням податку на додану вартість (у тому числі: паливна складова - 1153,04 грн/Гкал; решта витрат, крім паливної складової - 453,00 грн/Гкал),

 

для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії - 38,40 грн за 1 кв. м за місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення, з урахуванням податку на додану вартість (у тому числі: паливна складова - 27,57 грн за 1 кв. м; решта витрат, крім паливної складової - 10,83 грн за 1 кв. м);

 

- з централізованого постачання гарячої води:

 

за умови підключення рушникосушильників до систем централізованого постачання гарячої води – 94,49 грн за 1 куб. м, з урахуванням податку на додану вартість (у тому числі: паливна складова – 62,27 грн за 1 куб. м; решта витрат, крім паливної складової – 32,22 грн за 1 куб. м);

 

за відсутності рушникосушильників – 87,26 грн за 1 куб. м, з урахуванням податку на додану вартість (у тому числі: паливна складова – 57,08 грн за 1 куб. м; решта витрат, крім паливної складової – 30,18 грн за 1 куб. м).

   НКРЕКП

03057 м. Київ, вул. Смоленська, 19            тел. (044) 204-48-27;
E-mail: box@nerc.gov.ua

© 2016 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)