UA
EN
(044) 204 70 72
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У
СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ (НКРЕКП, Регулятор)
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ

 

 Реєстрація нового користувачаX  Реєстрація нового користувача
Введіть реєстраційні дані


Логін (мінімум 3 символи)**:Пароль (мінімум 6 символів)**:Підтвердження пароля*:Контрольне запитання*:Відповідь на запитання*:Прізвище Ім'я По-батькові*:E-mail*:Факс:Телефон:Введіть символи, зображені на малюнку:
 
 
* відмічені поля обов'язкові для заповнювання
** логін та пароль повинні містити тільки латинські символи та(або) цифри


 Електрична енергія
Головна сторінка  /  Електрична енергія  /  Населення  /  Договірні відносини з побутовими споживачами  /  Взаємовідносини на території садового товаристваверсія для друку


Дата розміщення на сайті: 18.03.20190

Взаємовідносини на території садового товариства

 

Щодо користування електричною енергією та розрахунків за неї в межах садового товариства 

 

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон) побутовий споживач – індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (далі – КПС) (юридична особа, створена шляхом об'єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність); постачальник універсальної послуги - визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який виконує зобов'язання щодо надання універсальної послуги.

 

При цьому, відповідно до частини другої статті 58 та частини першої статті 63 Закону, побутові споживачі та малі непобутові споживачі мають право на отримання універсальних послуг відповідно до цього Закону.

 

Звертаємо увагу, що Садові товариства (далі - СТ) в контексті Закону є КПС.

 

Отже, відповідно до Закону, КПС має право на отримання універсальних послуг.

 

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі – ПРРЕЕ).

 

Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.

 

Таким чином, КПС може здійснювати закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами КПС для задоволення власних побутових потреб споживачів КПС, на підставі договору про постачання електричної енергії, укладеного з постачальником універсальної послуги.

 

При цьому отримання електричної енергії у ПУП не обмежує КПС у праві вільного вибору будь-якого конкурентного електропостачальника за вільними (ринковими) цінами, згідно обраних комерційних пропозицій.

 

Розрахунок за обсяг закупленої електричної енергії здійснюється КПС з електропостачальнииком відповідно до умов укладеного договору.

 

При цьому, побутові споживачі та суб'єкти господарювання, предметом діяльності яких є надання житлово-комунальних послуг населенню, у межах наданих населенню послуг, установи та організації, які утримуються за рахунок коштів (внесків) населення, здійснюють повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії, як правило, один раз за фактичними показами засобів комерційного обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим, відповідно до договору про постачання електричної енергії споживачу (положення пункту 4.10 розділу ІV ПРРЕЕ).

 

Станом на сьогодні, тарифи на електричну енергію для населення затверджені постановою НКРЕКП від 26.02.2015 № 220 «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02 березня 2015 за № 231/26676 (далі – Постанова № 220).

 

При цьому установчими документами та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами КПС та КПС регулюються, зокрема, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів КПС, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж КПС та визначення технологічних витрат електричної енергії в її елементах.

 

Крім того, звертаємо увагу, що відповідно до положень статті 49 Закону Регулятор може класифікувати електричні мережі, що розподіляють електричну енергію, на обмеженій території комерційного закладу, закладу громадського обслуговування, житлового комплексу, іншого об'єкта як малу систему розподілу, якщо виконується хоча б одна із таких умов, зокрема, ця система перебуває у спільній власності таких побутових споживачів.

 

Оператори малої системи розподілу виконують функції, мають права та обов'язки оператора системи розподілу щодо користувачів малої системи розподілу з урахуванням особливостей, визначених кодексом системи розподілу та ПРРЕЕ, без відповідних ліцензій.

 

Тобто, електричні мережі СТ відповідно до Закону можуть набути статус малої системи розподілу. В такому разі суб’єкт, який утримує та обслуговує такі мережі, є оператором системи розподілу.

Засади постачання та розподілу електричної енергії в умовах малої системи розподілу визначений розділом Х ПРРЕЕ.

 

Щодо укладення договору про постачання електричної енергії

 

Споживач має право вільно обирати електропостачальників (пункт 3.1.10 розділу ІІІ ПРРЕЕ).

 

Згідно з пунктом 3.2.8 глави 3.2 розділу ІІІ ПРРЕЕ споживач перед укладенням договору про постачання електричної енергії має обрати відповідну комерційну пропозицію та зазначити її у заяві-приєднані до умов договору постачання електричної енергії споживачу. Така комерційна пропозиція є невід'ємним додатком до договору.

 

При цьому, пунктами 3.2.9 та 3.2.10 розділу III ПРРЕЕ визначений перелік документів які подаються споживачем до бланку заяви-приєднання до договору постачання електричної енергії.

 

Отже, укладення договору про постачання електричної енергії, можливо за таких умов:

- у разі набуття СТ статусу МСР, Ви маєте укласти договір з МСР на території СТ;

- у разі укладення договору про розподіл з ОМСР (юридичною особою, яка здійснює функції ОМСР на території Вашого СТ) про розподіл;

- за умови укладення договору з постачальником про постачання електричної енергії.

   НКРЕКП

03057 м. Київ, вул. Смоленська, 19            тел. (044) 204-48-27;
E-mail: box@nerc.gov.ua

© 2016 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)